Home     |     Affliation Details     |     Downloads     |     Syllabus     |     Book List     |     Admin Login
NCS Bhilai
Co-Curricular Activities
ACTIVITY : GREETING CARD MAKING COMPETITION WINNERS 2019-20

 


Class- I to II  -           1st  - Manyata Kumari(Class-I-A)
                                    2nd – Aditya Yadav(Class- I-B)
                                    3rd – Eshika Dewangan(Class-I-A)
Class- III to V -           1st – Shrev Pun(Class- III)
                                    2nd – M.D. Shahnawaz(Class- IV)
                                    3rd – Saavi Verma(Class- III)

Class- VI to IX -           1st – Vandana Chandrakar(Class- IX)
                                    2nd – Pratha Chandrakar(Class- VII)
                                    3rd – Shreya Chandrakar(Class- VII)

 
VEGETABLES AND FRUIT CARVING COMPETITION WINNER 2019-20


Class- VI to IX -      1st  -  Nandini Goyal (Class- IX)
                                    2nd –  Amit Maity (Class VI)
                                    3rd –  Bhairavi Chandrakar (Class- VIII)

 

 

SALAD DECORATION COMPETITION  WINNERS 2019-20

Class- VI to VII -      1st  -  BHAIRAVI CHANDRAKAR (Class- VIII)
                                    2nd –  TARANG VERMA (Class VII)
                                    3rd –  SOUMYA YADU (Class- VIII)

Class- IX to X -      1st  -  RAGEENI SHRIVAS (Class- X)
                                    2nd –  YOGEETA SANGA (Class - X)
                                    3rd –  YAMAN SAHU (Class- X)

 

 
FIRELESS COOKING COMPETITION WINNERS 2019-20


FROM CLASS – 1st (A + B) -      1st  -  CHHAYA SAHU (Class- I A)
                                   1st–  SHIVAM KUMAR YADAV(Class I B)
                                   2nd –  ADITYA YADAV(Class- I A)
                                   2nd –  PURVI DEWANGAN(Class- 1 B)

 

FROM CLASS – 2nd -      1st  -  MANVI SAHU
                                    2nd –  ALISHA VERMA

FROM CLASS – 3rd -      1st  -  VINAYAK RAO SHINDE
                                    2nd –  ARCHA CHANDRAKAR

FROM CLASS – 4th -      1st  -  O BHAVIKA
                                    2nd –  KASHISH AGRAWAL

FROM CLASS – 5th -      1st  -  OM SINGH
                                    2nd –  NISHA SRIWAS
                                   

 

 
 
 
ACTIVITY : Result of English Hand writing Competition 2017-18

Held on: 13th April 2017

Slab- 01
Class- I to III  -           1st  - Chaitanya Nag (Class-I)
                                    2nd – Arushi Verma (Class- II)
                                    3rd – Kavya Verma (Class-III)
Class- IV to V -           1st – Amit Maity (Class- IV)
                                    2nd – Megha Tiwari (Class- IV)
                                    3rd – Rashi Verma (Class- V)

 
Result of English Spell- Bee Competition 2017-18

Slab- 01
Class- VI to VIII -      1st  -  Yogeeta Sanga (Class- VIII)
                                    2nd –  Sanskriti Verma (Class VIII)
                                    3rd –  Yaman Sahu (Class- VIII)

Slab- 02
Class- IX to X -           1st – Shilpa Verma  (Class- IX)
                                    2nd – Astik Jha  (Class- IX)
                                    3rd – Lekh naryan Soni (Class- X)

Slab- 03
Class- XII       -           1st – Abhinay Kumar  (Class- XII ‘A’)
                                    2nd – Karan Verma  (Class- XII ‘A’)
                                    3rd – Taranjeet Kaur (Class- XII ‘A’)